Ještě není fašista. Má jen fašistické myšlení.
O kom je řeč ? Známe ho ? Rozhlédněme se – je to někdo z našeho okolí ? Nebo jsme to my sami ?
Než odhalíme, o kom je řeč, termín „fašista“ si zaslouží vysvětlení. Jedná se o terminus technicus s nezaměnitelným obsahem. Nezáleží na tom, co si pod pojmem fašismus představujeme; záleží na tom, co fašismus je. Ke studiu lze doporučit italské prameny, popisující svazkové uspořádání. Stát je řízen třemi skupinami, které jednají ve shodě, neboť tvoří svazek. Jedná se o silovou skupinu, finanční skupinu a mediální skupinu. Jsou-li tyto tři skupiny domluveny na společném postupu, jak řídit stát, vytvářejí fašistický stát. To je fašismus.
Je evidentní, že fašistou nemůže být jednotlivec sám o sobě. Musí být součástí skupiny a tato skupina musí být součástí svazku. Budeme-li o někom tvrdit, že je fašista, tak proto, že známe jeho vztahy ve skupině a víme, že jeho skupina je svazková. Zjistit takové skutečnosti je nesmírně obtížné. Navíc takový jednotlivec není členem fašistické strany.
Fašistická strana dosud nevznikla. Skupiny se dosud nedomluvily, aby jednaly ve shodě. Skupiny jsou prozatím příliš heterogenní a probíhá v nich boj o moc. Ještě nám nevyrostl duce, jenž by byl autoritou ve všech třech skupinách. Ještě nejsme fašisty.
Máme jen fašistické myšlení. Každý z nás chce být duce.