Dnes je památný den. Dnes je šeříkový den. Zaspekulujme si, jak bude 9. květen v pražských ulicích vypadat při ukončení 3. světové války.
Odpovědi se nedobereme, aniž bychom pochopili, jak se povede 3. světová válka. 3. světová válka nebude o množství pozemní techniky. Do Prahy nepřijede žádný tank číslo 23. O osvobozování Prahy nebude mít nikdo zájem. Vznikne-li na mostě Barikádníků nějaká barikáda, zůstane tam, dokud ji nespláchne voda. Nebude-li Praha zničena, zůstane sto věží stát tam, kde jsou, nepovšimnuty a bez zájmu.
Nedělejme si iluze, že Rusové budou Prahu osvobozovat. Zrcadlení Jeruzaléma ztrácí lesk, přičemž nebeský Jeruzalém vzniká jinde. Praha se propadá do bezvýznamnosti. Rozhodne-li se vítěz 3. světové války Prahu zničit, zničí ji; rozhodne-li se ji ušetřit, ušetří ji. Volání Prahy o pomoc ale nikdo nevyslyší.
Nové mocenské dělení světa nevytváří hranici mezi Východem a Západem, takže ani Praha neleží na žádné hranici. Rusko žádná nová území nepotřebuje, Rusko nebude anektovat, bude buď ničit, nebo přehlížet.
Rozkvetou-li 9. května toho roku v Praze květy šeříků, uvadnou a opadnou.