COSI NADBYTEČNÉ

30.11.2018 17.47 COSI NADBYTEČNÉ
Je nehezké slovní spojení „kvalitní člověk“, neboť slovo kvalita je vyhrazeno pro označení věcí, kterým lze pomocí objektivních kvalitativních parametrů přiřadit hodnocení na stupnici kvality, počínaje mizernou kvalitou a konče vynikající kvalitou. To u člověka nelze, respektive lze, ale je to úchylné.
Budiž tedy úchyl.
Úchyl vytvoří klasifikační stupnici: 1. kvalitní člověk; 2. polokvalitní člověk; 3. nekvalitní člověk; a 4. cosi. Každému ze svého okolí úchyl přiřadí klasifikační stupeň, jaký mu náleží. Některému klasifikovanému to bude jedno, protože ho nezajímá, co si o něm úchyl myslí, stejně jako úchyla nezajímá, co si myslí klasifikovaný. Jsou si vzájemně lhostejní. Bohužel tato vzájemná lhostejnost má katastrofální důsledky.
Kvalitním člověkem je ten, kdo je úspěšný ve svém podnikání. Vytváří hodnoty, které můžou ostatní konzumovat. Například vyrábí něco užitečného, co lidem usnadňuje nebo zpříjemňuje život. Kvalitní člověk je natolik soběstačný, že do politiky neleze.
Polokvalitní člověk ve svém podnikání střídavě vyhrává i prohrává. Naštěstí jeho potřeby nepřevyšují hodnotu, kterou je schopen vytvořit, takže umí bez parazitování uživit alespoň sám sebe. Polokvalitní člověk je natolik chytrý, že do politiky neleze.
Nekvalitní člověk je mrzutý ze své neúspěšnosti. Příčiny svých selhání hledá zejména mimo vlastní odpovědnost. Nabídne-li se mu možnost sanovat své prohry z veřejných peněz, skočí po ní. Nekvalitní člověk je natolik zbabělý, že do politiky neleze.
Cosi je holt cosi. Až se většina bude umět postarat sama o sebe a o svoji rodinu, bude cosi na světě nadbytečné.
Příspěvek byl publikován v rubrice Chodec Optimista. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.